FALEZ YABANCI DANIŞMANLIK OFİSİ

Çalışma İzni Başvurusu

Ev Hizmetleri Kapsamında Yapılan Çalışma İzni Başvuruları

 

Ev Hizmetleri kapsamında çalışacak yabancı personelin Çalışma İzin başvurusu için bizden destek alabilirsiniz.

Ev hizmetlerinde yabancı uyruklu personel çalıştırma koşulları

Ev hizmetlerinde yabancı personel çalıştırmak üzere Bakanlığa yapılan çalışma izni başvurularının son zamanlarda giderek artması nedeniyle, konunun istismarının önlenmesi ve izin verilen yabancıların güvenliği açısından aşağıdaki sınırlamaların getirilmesi kararlaştırılmıştır.

  1. Yaşlıve hastabakımı ile küçük çocuğu bulunanlar dışında konutlarda yabancı personele çalışma izni verilmeyecektir.
  2. Bakım gerektirecek hastalığının bulunduğunun sağlık raporu ile kanıtlanması zorunludur.
  3. Ciddi bakım gerektiren haller dışında erkek yabancılara konutlarda çalışma izni verilmeyecektir.

Ücret: Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için, başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınmak suretiyle, yabancıya ödenecek brüt ücret en az asgari ücrettir.

Çalışma İzin başvurusu işveren tarafından aşağıda belirtilen koşullar dahilinde 2 şekilde yapılabilir:

  1. İkamet İzni olan yabancıların başvuruları:

Yabancının 6 ay ve daha uzun süreli ikamet izni (öğrenci ikameti hariç) olması halinde, yabancı personel çalışma izin başvurusu doğrudan Bakanlığa yapılabilir.

Çalışma izni onaylanan yabancı, sigorta girişi ve adres kaydı yapıldıktan sonra yasal çalışmaya başlayabilir.

  1. Yurtdışı (çalışma vizesi) Başvurusu:

En az 6 aylık ikamet izni olmayan yabancıların başvuruları kendi ülkelerindeki Türk Konsolosluklarından yapılır.

Çalışma izni onaylanan yabancı, çalışma vizesini pasaportuna işletip Türkiye’ye giriş yapabilir. Sigorta girişi ve adres kaydı yapıldıktan sonra çalışmaya başlayabilir.

Çalışma İzni Onayı Sonrası Yapılması Gerekenler

Çalışma İzni onaylandıktan sonra (yurtdışı başvurularında ise Türkiye’ye çalışma vizeli giriş yapıldıktan sonra) derhal sigorta girişini ve 20 gün içerisinde de Adres kayıt işlemini yaptırmanız gerekmektedir.

  • Sigorta Girişi:Çalışma izninin alınmasını müteakip yabancının sigorta giriş kaydını yaptırınız.

Bu işlem için işverenin ilgili SGK İl Müdürlüğü’ne başvuru yaparak konut işyeri kaydı yaptırması ve yabancı şahsın sigortalılığını başlatması gerekmektedir.

Başvuru aşamasında beyan edilen brüt ücret üzerinden  adresinizin bağlı bulunduğu Sigorta Müdürlüğü’nü ALO 170 servisini arayarak öğreniniz. Sigorta girişi için gerekli işlemler hakkında Çalışma İzni onayından sonra  tarafımızdan detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

Yabancının sigorta primlerinin düzenli ve kesintisiz olarak yatırılmasına dikkat ediniz.

Çalışma iznini uzatmak için yapılan başvurularda yabancının sosyal güvenlik primlerinin eksik yatırıldığının veya yatırılmadığının tespiti halinde uzatma işlemi yapılmayacaktır. Bu durumda, SGK tarafından işverene sigortasız işçi çalıştırmaya yönelik cezai işlem uygulanabilir.

  • Adres Kaydı: Çalışma İzni onaylandıktan sonra (yurtdışı başvurularında ise Türkiye’ye çalışma vizeli giriş yapıldıktan sonra) 20 gün içerisinde de Adres kayıt işlemini yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Adres kayıt işlemi için yabancının çalışacağı adresin bağlı olduğu Nüfus Müdürlüğü’ne yabancı ile beraber başvuru yapınız. Başvuruda yabancının çalışma izni kartı, pasaportu ve adres ile ilgili bir evrak (kira kontratı, fatura vb.) olması yeterli olacaktır.

Kaçak durumda olan yabancılar: Türkiye’de kaçak olan yabancıların çalışma izni başvurusu yapabilmesi için idari para cezalarını ödeyip çıkış yapmaları gerekmektedir. Bu işlem için çıkış yapılan gün havaalanındaki Vize İhlal Departmanı’na biniş kartı ve pasaport ile başvurmak yeterlidir. İdari cezalar yabancının ülkesine ve kaçaklık süresine göre değişiklik gösterir.